Czapki na największe mrozy

Jednym z nieodzownych elementów zimowej garderoby bez wątpienia jest czapka. O ile dorośli nie mają większych problemów z jej noszeniem, o tyle dzieci czasem o niej zapominają. Co więcej, czasem trudno przekonać dzieci i młodzież do noszenia czapki – nie do końca wiadomo dlaczego. Jednym z pomysłów jest czynnik psychologiczny, który w pewnym wieku każe dzieciom buntować się przeciw wszystkiemu, co mówią rodzice i opiekunowie. Według innej teorii noszenie czapek jest po prostu niemodne i młodzież nie chce wyglądać passe. Jednak cokolwiek nie powodowałoby niechęci dzieci i młodzieży do noszenia nakryć głowy w okresie zimowym – bez wątpienia rolą opiekunów jest niwelowanie owej niechęci.

Dlaczego trzeba nosić czapkę?

Przede wszystkim czapki zimowe chronią głowy przed nadmierną utratą ciepła. Organizm ludzki kumuluje go najwięcej w okolicach narządów krytycznych – czyli mózgu i narządów umiejscowionych w klatce piersiowej. Dlatego tak ważna jest ochrona wspomnianych obszarów przez zimnem. Klatka piersiowa z reguły jest okryta kilkoma warstwami odzieży, natomiast z głową bywa różnie – z różnych powodów ludzie nie dbają należycie o jej zabezpieczenie. Czym jednak może grozić chodzenie bez czapki? Możliwych konsekwencji jest wiele – najbardziej oczywistą jest utrata odporności, jednak w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych.

Materiał na czapki zimowe

Materiał, z którego została wykonana czapka na zimę powinien przede wszystkim dobrze izolować ciepło. Idealnymi materiałami na czapki spełniające swoje zadanie nawet w najmroźniejsze zimowe noce są:
– wełna,
– bawełna,
– akryl,
– tkaniny z domieszką lycry.

Jakość materiału decyduje o tym, jak prać czapkę i w jaki sposób poddawać ją suszeniu (na przykład nie każdy rodzaj materiału nadaje się do suszenia w suszarce wirnikowej – wszelkie informacje dot. prania i obróbki termicznej powinny zostać umieszczone na metce produktu.