Jak wybrać czółenka bez pięty? – odpowiadamy!

Wysokiej jakości obuwie powinno być nie tylko modne i estetyczne, ale również praktyczne. Niestety, ale większość butów oferowanych w sklepach to modele niskiej jakości, których noszenie sprawia jedynie problem. Dotyczy to także j tak popularnego typu obuwia jak czółenka. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wybrać czółenka bez pięty tak, aby nie żałować zakupu. Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi poniżej.

Czółenka – buty na każdą okazję?

Nikt nie ma wątpliwości, że czółenka, ze względu na swoją różnorodność mogą znaleźć zastosowanie w wyjątkowo dużej ilości stylizacji. Ponadto pasują one jako dobrze dobrany element ubioru na większość okazji. Bez wątpienia dotyczy to także cieszących się ogromną popularnością czółenek z odsłoniętą piętą.

Takie obuwie może być z powodzeniem łączone zarówno ze spodniami, jak i sukienką i spódnicą. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć ulubione czółenka nie tylko na spacer, ale również na spotkanie rodzinne, spotkanie ze znajomymi, a nawet do pracy. Jednak z tym ostatnim należy nieco uważać.

O ile większość pracodawców nie będzie miała nic przeciwko czółenkom z odsłoniętymi piętami, to w przypadku miejsc zatrudnienia z bardziej restrykcyjnym dress code założenie tego rodzaju czółenek może być niemożliwe. Nie należy jednak się tym martwić, bo są to wyjątkowo nieliczne sytuacje. Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie kupuj czółenek z tworzyw sztucznych!

Niezależnie od tego czy kupowane są czółenka z odsłoniętą piętą, czy też nie zawsze należy zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane zostało obuwie. To, jaki surowiec został użyty do produkcji buta, będzie miało bardzo duży wpływ nie tylko na komfort noszenia, ale również na nasze zdrowie.

Kupując buty wykonane z materiału syntetycznego, należy się liczyć z tym, że materiał ten nie tylko nie przepuszcza powietrza, ale również nie dostosowuje swojej formy do kształtu stopy. W praktyce pociąga to za sobą szereg konsekwencji dla każdej osoby noszącej tego rodzaju obuwie. O jakich konsekwencjach mowa?

Nosząc czółenka, które nie pozwalają na prawidłową wentylację, należy się liczyć z szybkim poceniem się stopy w miejscach, w których ma ona styczność z materiałem, czy też z możliwością pojawienia się bolesnych i uciążliwych otarć i odcisków. Dodatkowo niezmieniający kształtu but może prowadzić do rozwoju haluksa. 

Buty ze skóry to dobry wybór?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupienie czółenek z odsłoniętą piętą, które zostały wykonane ze skóry naturalnej. Wiąże się to z dwoma podstawowymi korzyściami. Przede wszystkim tego rodzaju obuwie pozwala skórze stopy na swobodny oddech oraz dostosowuje swoją formę do jej kształtu.

W praktyce oznacza to, że czółenka wykonane ze skóry najprawdopodobniej nie przyczyniają się do powstania bolesnych otarć, czy też odcisków. Nosząc tego rodzaju buty, nie trzeba też martwić się o pocenie się stóp i związanego z tym dyskomfortu.

Dodatkowo pojawienie się haluksa także jest mało prawdopodobne. 

Przymierzaj buty w sklepie

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, nabywając czółenka bez pięty,  to kupowanie ich w sklepie. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Przede wszystkim kupujące obuwie w sklepie stacjonarnym uzyskuje się możliwość łatwego sprawdzenia, w jaki sposób but rozprowadza ciężar ciała. 

Jeżeli w trakcie noszenia czółenka stopa opada w głąb buta, lepiej jest zrezygnować z takiego modelu. W takiej sytuacji dojdzie jedynie do nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Oznacza to, że pomimo wykonania buta z naturalnej skóry wcale nie zagwarantuje on komfortu w trakcie chodzenia. 

Kolejna kwestia, na którą należy zawsze zwracać uwagę to  stabilizacja, którą może zapewnić obuwie. Wybierając czółenka, należy się upewnić, że stopa w nich osadzona jest pewnie, oraz że but jest stabilny i pozwala na swobodny chód. O czym jeszcze warto wspomnieć? 

Oczywiście idealny but jest nie tylko komfortowy, ale również modny. Dlatego warto kupować najnowsze kolekcje renomowanych producentów. Ci śledząc obowiązujące na światowych wybiegach mody trendy, mogą zaoferować najlepsze modele butów.