Wysokie szpilki – wybór wygodnych i atrakcyjnych butów

Buty na wysokim obcasie uznawane są za jedne z najbardziej atrakcyjnych i najchętniej wybieranych propozycji. Szczególną popularnością cieszą się szpilki, których obcasy są wyższe niż 10 cm. Noszenie takiego obuwia może być jednak mało komfortowe i nie zawsze okazuje się korzystne dla zdrowia.

Aby buty z tej kategorii były możliwie najbardziej wygodne i bezpieczne, przy wyborze należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Jak wybrać wysokie szpilki, które będą atrakcyjne i komfortowe?

Rozmiar buta i rodzaj obcasów

W przypadku szpilek, odpowiedni dobór rozmiaru okazuje się wyjątkowo istotny. Aspekt ten wpływa nie tylko na komfort noszenia butów, ale również zdrowie ścięgien i układu kostnego osoby, która w nich chodzi. Zbyt małe lub luźne buty mogą być również przyczyną krzywego stawiania nóg i upadków.

Nieodpowiedni sposób chodzenia może spowodować urazy. Przy zakupie szpilek wyjątkowo ważne jest więc ich prawidłowe mierzenie. Dobierając odpowiednią parę butów należy sprawdzić, jak układają się podczas chodzenia. Istotne jest to, aby ciężar ciała rozkładał się na całej stopie.

Kupując buty z naturalnego materiału, takiego jak skóra lub zamsz, warto upewnić się, że dokładnie przylegają do powierzchni ciała. Te tworzywa mają bowiem naturalną skłonność do lekkiego rozciągania się po pewnym czasie chodzenia. Nie należy jednak kupować ciasnych i uwierających modeli.

Inne propozycje

Bezpieczne szpilki muszą gwarantować stopom stabilne podparcie. Ze względu na to, należy upewnić się, że obcas jest umieszczony dokładnie na środku pięty. Nie powinien również przechylać się w czasie chodzenia. Dobrą stateczność zapewniają obcasy, które przymocowane są do buta pod kątem odrobinę większym niż kąt prosty.

Bezpiecznym dla zdrowia wyborem są modele z obcasami o większej szerokości. Zbyt cienkie podwyższenie będzie zapewniało mniej stabilne podparcie. W takich butach nie zaleca się chodzić zbyt długo. Nadają się raczej do noszenia na równej nawierzchni.

Grubszy obcas wpływa korzystnie na stateczność i chroni przed ewentualnymi przechyleniami.

Dopasowanie wygodnego fasonu

Osobom, które poszukują pierwszej pary szpilek lub zamierzają chodzić w nich dłuższy czas, zaleca się wybieranie modeli z dodatkowymi paskami. Dzięki odpowiedniemu krojowi, materiał będzie stabilizował stopę w wielu miejscach. Zapobiegnie więc jej skręcaniu i wygięciom. Korzystnym wyborem będą wysokiej jakości buty z naturalnych materiałów.

Tworzywa takie jak skóra i zamsz zapewniają odpowiednią oddychalność i nie powodują nadmiernego pocenia. Dzięki swojej elastyczności, dopasowują się do nogi i rzadziej powodują obtarcia.

Mierząc parę szpilek, należy wziąć pod uwagę zmęczenie stóp i ich tendencję do puchnięcia. Buty noszone przez dłuższy czas mogą zacząć uciskać przemęczone nogi. Dlatego też wiele osób decyduje się na mierzenie butów po południu lub wieczorem.

Osoby decydujące się na wyjątkowo wysokie buty, którym zależy na wygodzie, mogą wybrać szpilki z platformą. Dzięki podwyższeniu przedniej części, stopa lepiej się w nich układa. Umożliwia to bardziej równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Korzystnym wyborem mogą okazać się szpilki wysokie z miękkimi poduszkami wewnątrz. Zwiększą one komfort pięty i śródstopia.

Jak wybrać atrakcyjne szpilki?

Buty na wysokim obcasie są uniwersalne i można dopasować je do wielu stylizacji. Należy jednak dokładnie przemyśleć dobór ich wyglądu. Do klasycznych propozycji o najszerszym wachlarzu zastosowań należą modele kremowe i czarne. Sprawdzają się jako dopełnienie eleganckich, biznesowych i codziennych stylizacji.

Będą również odpowiednie dla osób w każdym wieku. Z rajstopami o dopasowanej barwie będą wizualnie wyszczuplały nogi. Jedne z popularniejszych modeli to czerwone szpilki uznawane za symbol atrakcyjności. Takie modele doskonale skomponują się z bardziej odważnymi sukienkami.

Wybierając buty na imprezy warto decydować się na kolorowe modele z błyszczącymi elementami. Odpowiednio dopasowany rozmiar i walory estetyczne szpilek sprawią, że buty z pewnością okażą się wygodnym i atrakcyjnym elementem ubioru.